احمدی نژاد … با برنامه انتقال تنش ها از درون قدرت به سیاست خارجی، هژمونی ایران در منطقه، انتقال قدرت اقتصادی و اداری دولت به ارتش آغاز کرد و بتدریج کشور را به جنگ نزدیک کرد.

ابراهیم نبوی، دوم دام دات کام، تغییر معادله ی قدرت (doomdam.com/archives/000376.php#more)

سال ها از جنگ جهانی دوم می گذرد و شاید جهان، حوادث و پس آیند های این جنگ عظیم را از یاد، برده باشد. در سال های اخیر هر چند شاهد جنگ های بسیاری نظیر جنگ های عراق، افغانستان و فیلیپین بوده ایم (که در چارچوب برنامه ی جهانی «جنگ در برابر تروریسم» صورت گرفته اند) ولی هیچ یک از این جنگ ها به وسعت و شدت جنگ های دوگانه ی جهانی نبوده اند و هیچ کس هم، انتظار روی دادن چنین جنگ هایی را نداشته است.

اما گویا اندک اندک باید در این سالها – که جنگِ بین ابرقدرت های نظامی جهان (به مانند روسیه، آمریکا و چین) به نبرد در میدان های اقتصادی کشیده شده – نیز برای جنگ بزرگ دیگری لحظه شماری بکنیم: جنگ بزرگ خاورمیانه. جنگی که در شرایط موجود جامعه ی جهانی، پیش آمدنش اجتناب ناپذیر می نماید.

هفته ی گذشته برای جهان، هفته ی پرتنشی به حساب می آمد. در این هفته پس از آزمایش نسل جدید موشک های شهاب 3 که برد بیش از 2000 کیلومتر و قابلیت حمل کلاهک های اتمی (وغیر اتمی) با وزنی معادل 1000 کیلوگرم را دارا می باشند ( برای مشاهده ی مشخصات این موشک می توانید به این مقاله از ویکی پدیا مراجعه کنید.) شاهد یک جدال لفظی سخت بین ایران، اسرائیل و آمریکا بودیم.

ما به ایران اخطار داده ایم که از منافع آمریکا و از منافع متحدان مان، دفاع خواهیم کرد.
کاندولیزا رایس

علاوه بر آمریکا، سران اسرائیل نیز در برابر این آزمایش موشکی واکنش نشان داده اند. اسرائیل اعلام کرده است که برای جلوگیری از اقدامات (احتمالی) ایران، آماده ی حمله به تاسیسات هسته ای این کشور است. (برای مشاهده ی متن کامل این اخبار می توانید به این خبر از ایندیپندنت مراجعه کنید).

در طرف مقابل ایران نیز آمادگی خود را برای پاسخگویی به هر نوع حمله ای، به طریق مشابه، اعلام کرده است:

آمریکا خوب می‌داند که با کوچک‌ترین تحریک ایران، اسرائیل و ۳۲ پایگاه نظامی آمریکایی در منطقه از برد موشک‌های ما در امان نبوده و نابود خواهد شد.

توان جمهوری اسلامی ایران به حدی است که اگر آمریکا موشکی را شلیک کند، هنوز گرد و خاک آن نخوابیده باشد ایران می‌تواند با پرتاب موشک اسرائیل و پایگاه‌های نظامی آمریکا را در منطقه نابود سازد.

مجتبی ذوالنور، جانشین آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران

(این خبر را می توانید در مقاله ی radiozamaaneh.com/news/2008/07/_32_1.html از رادیو زمانه بخوانید.)

از طرف دیگر خبری که شایعه ی جنگ را شدت می بخشد نامه ای است که هفته ی گذشته سردار باقرزاده به رئیس دفتر کمیته ی صلیب سرخ در ایران فرستاده است:

پیش بینی شده است به طور متوسط در هر استان مرزی کشور بین 15 الی 20 هزار قبر حفر و در مجموع 320 هزار قبر آماده شود تا از این طریق امکان تدفین همزمان کشته شدگان متجاوزین وجود داشته باشد و چنانچه شرایط تعجیلی و اضطراری به وجود آید این کار با کندن کانال به صورت انبوه و دسته جمعی صورت خواهد گرفت.

در تلاش هستیم با اقدامات پیشگیرانه گام مفیدی برای کاهش رنج ها و آلام خانواده های آن گروه از سربازانی که در تجاوز احتمالی به کشورمان به هلاکت می رسند، برداریم و نگذاریم تجربه تلخ و طولانی جنگ ویتنام تکرار شود.

سردار باقرزاده، فرمانده ی جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح

(متن کامل این نامه را می توانید در این مقاله ی ایرنا بخوانید.)

مسئله ی دیگری که در این میان می توان بررسی کرد این است که آیا تنها مقصر این جنگ سرد، ایران است؟ هر چند پاسخ گویی به این سوال و حتی مطرح کردن آن جای نگاشتن مقاله ی جداگانه ای دارد اما به هر حال خلاصه وار به آن می پردازیم.

باید کمی از تاریخ درس بگیرید. ایران در دویست سال گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده است. ایران پیمان ان.پی.تی را امضا کرده و به بازرسان اجازه‌ی بازرسی داده است. اسراییل بمب اتمی دارد و ان.پی.تی را هم امضا نکرده و اجازه‌ی بازرسی هم نمی‌دهند. اسراییل بیش از شصت قطعنامه‌ی سازمان ملل را نقض کرده است و تنها کشوری در کل جهان است که مرزهایش را از طرف شرق روز به روز بزرگ‌تر می‌کند.

حسین درخشان در این مقاله ی خود (با عنوان همدلی خوانندگان عادی بی.بی.سی با مانور دفاعی ایران) نظرات کاربران سایت بی.بی.سی را درباره ی آزمایش شهاب 3 ترجمه کرده است که نقل قول فوق، یکی از این نظرات می باشد.

جان آیزاکس و تراویس شارپ در مقاله ای با عنوان «آیا ایران برای ایالات متحده یک تهدید است؟ / مقایسه ی دو به دوی توانایی های نظامی دو کشور» در MrZine آمارهای قابل توجه زیر را منتشر می کنند:

جمعیت) آمریکا: 303 میلیون نفر / ایران: 66 میلیون نفر

هلیکوپتر) آمریکا: 5425 عدد / ایران: 311 عدد

زیر دریایی) آمریکا: 71 عدد / ایران: 6 عدد

هواپیماهای دوربرد بمب افکن) آمریکا: 170 عدد / ایران: –

کلاهک های هسته ای) آمریکا: 5400 عدد / ایران: –

(برای مشاهده ی لیست کامل این آمارها می توانید به این مقاله از MrZine مراجعه کنید.)

تحلیل بیشتر این نوشته های پراکنده را بر عهده ی خوانندگان می گذارم.

Advertisements